poniedziałek, 15 lipca, 2024

Bron i amunicja w USA czy rzeczywiście jest to Eldorado?

Subiektywny opis z Florydy :)

Share

 

W świadomości Polaków USA jawią się jako eldorado, kraj miodem i mlekiem płynący, no i oczywiście kraj łatwego dostępu do taniej broni. Czy tak jest? Swoje doświadczenia opiszę na podstawie wizyty tylko w jednym stanie Floryda. Z informacji od znajomych wiem że jest to jeden ze stanów, gdzie broń jest łatwo dostępna. Podatek stanowy wynosi 6%, do cen ze zdjęć musicie go doliczyć.

Jak pewnie każdy strzelec podczas wizyty w USA postanowiłem zobaczyć mityczne półki Walmarktu uginające się od broni i amunicji, którą można kupić jak piwo w Polsce (apropos alkoholu zawsze był sprawdzany mój wiek mimo że 21 lat skończyłem bardzo dawno temu)

Walmarkt — w wielu odwiedzonych przeze mnie Walmarktach nie było półki z bronią i amunicją. W jednym dosłownie jednym dość dużym sklepie jest jeden mały regał z amunicją. Amunicja za zamkniętą szybą. Zonk gdzie ten bezproblemowy dostęp do broni.

     

Kolejny sklep, niestety nie jest tak że sklep z bronią jest na każdym rogu. Musiałem poszukać. Na Florydzie dość popularna jest sieć  outdorowa Bass Pro Shop. Najczęściej w wyszukiwarce pojawiały się sklepy tej sieci. Odwiedziłem kilka z nich. Sklep mocno skoncentrowany na wędkarstwie i znowu — broń to tylko jedna kilkumetrowa lada. Przy całym sklepie łodzi wędek itp. wielkość tej części trochę rozczarowuje.

 

Podobnie amunicja, fakt tu już na półce jak w opowieściach, ale ta półka jest tylko jedna i szału z wyborem nie było.

Ceny no cóż, bron tańsza ale raczej nie jest to poziom który powala. Pamiętajmy że konkurencja w USA jest większa a i podatki mniejsze. Jeśli porównamy ceny netto to ta różnica wydaje się mniej widoczna.

Ciekawa sytuacja zauważona w sklepie; klienci którzy chcą kupić broń są sprawdzani i przy mnie jednego odprawiono z kwitkiem.

Po rozmowie z jednym z lokalnych sprzedawców dowiedziałem się że branża broniowa i około broniowa po pandemii mocno skoncentrowała się na handlu internetowym zamykając wiele lokalnych sklepów. Odbiera się zamówienie w kanciapie przy magazynie.

 

Awatar użytkownika
Paweł Stempniak
Strzelec dalekodystansowy. Brał udział w wielu zawodach w kraju i za granicą. sześciokrotnie ukończył zawody Sniper`s Mission, Rekonstruktor, uczestniczył w rekonstrukcjach historycznych w Normandii i wielu innych miejscach w Europie.

Przeczytaj także

Reklama

News