czwartek, 22 lutego, 2024

Zmarł Gaston Glock

Share

W wieku 94 lat zmarł założyciel Firmy Glock. Mając 50 lat przekwalifikował się i zaczął produkować broń. Od 1982 roku produkował słynne pistolety Glock.

Gaston Glock był austriackim inżynierem i przedsiębiorcą, urodził się 19 lipca 1929 roku w Wiedniu. Najbardziej znany jako założyciel firmy Glock Ges.m.b.H., która specjalizuje się w produkcji broni palnej, głównie pistoletów. Glock początkowo pracował w branży produkcyjnej i inżynieryjnej, zajmując się m.in. produkcją karniszy, noży i obudów granatów, zanim rozpoczął działalność w przemyśle broni palnej.

W latach osiemdziesiątych Glock wziął udział w konkursie na nowy projekt pistoletu dla austriackich sił zbrojnych. Efektem jego prac był pistolet Glock 17. Broń ta wyróżniała się innowacyjnym projektem, wykorzystującym polimerowe materiały do większości jej konstrukcji, co było nowością w porównaniu z tradycyjnymi pistoletami o konstrukcji metalowej. Glock 17 zyskał szerokie uznanie ze względu na niezawodność, prostotę, minimalną liczbę części i magazynek o dużej pojemności w porównaniu do innych pistoletów dostępnych w tamtym czasie.

Sukces Glocka 17 w testach wojskowych i późniejsze przyjęcie go przez różne agencje policyjne przyczyniły się do międzynarodowej sławy firmy Glock. Z biegiem lat firma Glock poszerzyła swoją ofertę o różne modele i kalibry, stając się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i popularnych producentów pistoletów na świecie.

Dorobek Gastona Glocka w dziedzinie projektowania i produkcji broni palnej miał znaczący wpływ na przemysł, a pistolety jego firmy są szeroko stosowane przez wojsko, siły policyjne oraz cywilów na całym świecie.

Pistolety Glock weszły także do popkultury. Można je zobaczyć w wielu produkcjach filmowych. Nie jest prawdą, że nie są wykrywalne przez bramki do wykrywania metali 😉

fot. GLOCK

 

 

Przeczytaj także

Reklama

News