czwartek, 22 lutego, 2024

Zaostrzenie konfliktu elektronicznego – zakłócenia GPS w Polsce i krajach bałtyckich

Share

Ostatnie raporty wskazują na znaczne zakłócenia systemu GPS w Polsce oraz krajach bałtyckich, które zdaniem ekspertów mogą być spowodowane przez rosyjskie działania wojny elektronicznej. Według analizy opublikowanej przez Instytut Studiów Wojennych, a także danych z portalu gpsjam.org, wysoki poziom zakłóceń sygnału GPS obserwowano w północnej i centralnej Polsce oraz na wybrzeżu Bałtyku w Polsce.

Radio Zet sugerowało, że przyczyną tych zakłóceń mogły być ćwiczenia NATO na tym obszarze lub testy rosyjskich systemów wojny elektronicznej (EW) pochodzących z obwodu królewieckiego. Rosyjskie media donosiły, że jednostki EW Floty Bałtyckiej Rosji trenowały z użyciem systemu Borisoglebsk-2 w rosyjskiej eksklawie Królewiec od połowy grudnia. Sugeruje się, że Rosja umieściła w eksklawie Kaliningrad możliwości EW, które mogą znacznie zakłócać systemy nawigacyjne w Polsce i regionie bałtyckim.

Jednocześnie, według Ukrainian News, rosyjskie władze nagle zintensyfikowały zakłócenia nawigacji GPS w regionach przygranicznych i wokół głównych miast po serii ataków ukraińskich dronów, które uderzyły w strategiczne lotniska wojskowe w pobliżu Saratowa i Riazania na początku listopada. Prawie cały obwód królewieckiego, część obwodu leningradzkiego, a także niektóre obszary obwodu murmańskiego przy granicy z Finlandią i Norwegią znalazły się w strefie zakłóceń GPS.

Te działania podkreślają rosnącą intensywność wojny elektronicznej między Rosją a Ukrainą, stanowiąc poważne wyzwanie dla bezpieczeństwa i efektywności nawigacji w regionie. Eksperci zalecają monitorowanie aktualnych doniesień i przygotowanie na możliwe zakłócenia w systemach nawigacyjnych.

Kontakt dla mediów: KyivPost, Ukrainian News

Przeczytaj także

Reklama

News