niedziela, 19 maja, 2024

Strela do AR15

Test

Share

 

Z uwagi na coraz większą popularność na rynku moderatorów dźwięku oraz z powodu przygotowań do zawodów, gdzie głośny karabin jest niedozwolony (specjalne podziękowania dla Borysa) portalstrzelecki.pl postanowił przetestować jeden z tańszych produktów tego typu na rynku.

Jak to w dzisiejszych czasach bywa na początku przewertowaliśmy wiele stron, forów i filmików. Zakupiliśmy również filtr do oleju od skośnych braci L J.

Na końcu po stwierdzeniu, że na popularnego Ar-a w budżetowej cenie nie ma sensu wkładać moderatora przewyższającego jego cenę (może gdyby był to JP albo inny mercedes 🙂 spojrzeliśmy na Wschód, bo cytując klasyka tam musi być jakaś cywilizacja.

Jak starsi strzelcy wiedzą miasto Charków znane jest od lat z solidnego przemysłu militarnego. Po ostatnich zawirowaniach na Ukrainie miasto to stało się zagłębiem produkcji tłumików. Z naszych poszukiwań wynika, że firm tanich jest, co najmniej trzy. Po spojrzeniu na opinie zdecydowaliśmy się na produkt firmy Strela. Producent opisuje na swojej stronie, że tłumikami zajął się w trakcie „operacji antyterrorystycznej”.

Jak wiemy z historii każdy konflikt to krok milowy w rozwoju broni, no, ale myślę, że przy Strele można napisać spokojnie „battle tested”. Moderatory można zamówić w konkurencyjnej cenie na stronie producenta, niestety prywatny import wiąże się z doliczeniem cła i vat, co w końcowym rozrachunku jest nieopłacalne. Po kontakcie uzyskaliśmy informacje, że firma ma już w Polsce oficjalnego dystrybutora.

Dystrybutorem jest firma Pana Piotra Skawińskiego, znana od lat z solidnego podejścia do klienta i dobrej obsługi klienta. Zakup w Polsce daje nam pewność braku problemów celnych i gwarancyjnych, choć sądząc po budowie moderatora nie przewiduję awarii. Z racji chęci używania na AR wybraliśmy Moderator Strela kal. 223 Rem gwint 1/2 – 28 TPI (AR15).  Cytując klasyka jest to produkt nawiązujący solidnością do lat przeszłych, czyli “nie gniotsa nie łamiotsa”, ale estetyka dorównuje już produktom zachodniej konkurencji.

Warunki testu

Pogoda -3 stopnie, broń Stag ORC oraz Fedarm, amunicja BN 55gr oraz GGG 77gr

Produkt otrzymujemy w gustownym kartonie informującym o tym, że zaprojektowano go i wyprodukowano na Ukrainie. Po wyjęciu pierwsze zaskoczenie – prawie 600 gram wagi. Jest to sporo, ale według producenta moderator jest stalowo tytanowy, bardzo solidny a zalecana konserwacja to tyko wymoczenie w nafcie po 5000 strzałach.

Moderator jest przykręcany w miejscu urządzenia wylotowego, oczywiście przy montażu należy pamiętać o zdjęciu podkładki. Montaż wykonywany jest bez użycia narzędzi. Przy pierwszym założeniu moderator poluzował się. Przy kolejnym luzowanie już nie występowało mimo zużycia około 50 sztuk amunicji.

Ponieważ testowanie przeprowadziliśmy w zimowej scenerii mieliśmy jednocześnie darmową grzałkę do rąk. Moderator po wystrzeleniu około 20 naboi był gorący, jednak w rękawiczkach spokojnie można było go odkręcić. Nie zauważyliśmy opisywanych w sieci przy używaniu produktów konkurencji zakleszczeń i zapieczeń. Strela po zakręceniu ręką (poza pierwszą próbą) trzymała się pewnie i bezproblemowo można ją zdjąć.

Z braku profesjonalnych urządzeń do mierzenia poziomu dźwięku użyliśmy aplikacji na telefon. Czy działa poprawnie … nie wiem.

Testowanie. Postanowiliśmy strzelić najpierw z karabinu pozbawionego moderatora, potem ze Strel’ą i produktem z aliexpress.

Cztery decybele mniej

Poniżej przedstawiamy kolejno filmy. Subiektywne odczucia 3 osobowego zespołu to znacząca różnica w natężeniu dźwięku po założeniu Strely. Z użyciem tego moderatora bezproblemowo można strzelać bez słuchawek. Subiektywnie odgłos gongu na 100 metrach był głośniejszy od wystrzału. Nasza aplikacja wykazała zmniejszenie dźwięku o 4 decybele, co wg tego, co mówi Internet jest sporo (zmniejszenie z 98 do 94 decybeli). Użycie produktu chińskiego wg nie zmieniło natężenia dźwięku w zauważalny sposób.

Strzelanie z standardowego zestawu, strzelanie po założeniu Strely a także efekt użycia “filtru do oleju”

Czy Strela nadaje się na zawody taktyczne, i do Ar-a używanego w ruchu????

Cóż waga to największy problem Strely. Z opisów na stronach producentów konkurencja robi moderatory o 200, 300 gram lżejsze (tak mówią internety), ale ich problemem jest cena 2 lub 3 razy większa od Strely.

Dobry wskaźnik cena/jakość

Widziałem zalecenia uczestników zawodów taktycznych, jakiego Ar-a wybrać. Polecane są uppery z 10 calową lufą i jak najlżejszym moderatorem. Po kilku uczestnictwach w Sniper Mission, Skiritaii i Sniper Extreme, jestem pozytywnie zaskoczony lekkością i krótkością mojego Ar-a z 16 calową lufą i Strelą. Po zdjęciu dwójnogu Strela wyrównuje jego wagę. Oczywiście te 2 cale i 600 gram trochę przeszkadza, ale w porównaniu do Remingtona mam o 2 kg i 20 cm mniej. Czy to dobry wybór, ciężko jest powiedzieć, na pewno budżetowy z dobrym stosunkiem ceny do jakości.

Mimo sceptycznego podejścia do tego typu urządzeń zauważyłem, że zmniejszenie hałasu jest kolosalne i rozumiem nakaz ich używania w niektórych krajach.

Akceptowalna zmiana skupienia

Na koniec trochę pomysłów taktycznych.  Sprawdziłem na 100 metrach zmianę punktu celowania. Po założeniu modertora to 1 mils niżej i 1 mils w lewo. Zmiana jest powtarzalna. Ponieważ w mojej Delcie Hornet z założenia strzelam z krzyża to zmiana na bębnach spowoduje to, że nakładanie Strely to tylko 3 minuty i po przeklikaniu brak zmian w punkcie celowania. Planuję, że karabinu będę używał i nosił bez moderatora, a dopiero na obowiązkowych strzelaniach nocnych z moderatorem – założę go. Jeśli chodzi o wpływ na skupienie poniżej prezentuje 2 grupy na 100 metrach. Strzelanie dość szybkie, bez pieszczenia się z każdym strzałem. Rozrzut jest zauważalnie większy, ale moim zdaniem do przyjęcia. Oczywiście strzelanie z termosem na końcu lufy wymaga treningu i poprawy tricepsu, ale jest to do zrobienia.

Strzelanie bez Strely 
Strzelanie bez Strely
Grupa ze Strelą                                             

Postaramy się w przyszłości dodać opis dłuższego użytkowania Strely. Jesteśmy otwarci na propozycje testów innych producentów tego typu urządzeń. Opiszemy także inne produkty tego typu.

Moderatory stają się coraz bardziej popularne, z czasem będą przypuszczalnie, co najmniej zalecane na wielu strzelnicach szczególnie tych bliżej zabudowań, dlatego polecamy przemyślenie takiego zakupu.

 

Awatar użytkownika
Paweł Stempniak
Strzelec dalekodystansowy. Brał udział w wielu zawodach w kraju i za granicą. sześciokrotnie ukończył zawody Sniper`s Mission, Rekonstruktor, uczestniczył w rekonstrukcjach historycznych w Normandii i wielu innych miejscach w Europie.

Przeczytaj także

Reklama

News