niedziela, 19 maja, 2024

Pozwolenie na broń łatwiejsze niż zdobycie prawa jazdy?

Ponad 250 tyś. pozwoleń na broń w Polsce

Share

 

Nie lubię tytułów, które kończą się znakiem zapytania więc szybko Wam wyjaśnię o co chodzi. Zdobycie pozwolenia na broń jest łatwiejsze niż uzyskanie prawa jazdy. Trzeba spełnić kilka warunków i wybrać odpowiednią drogę, ale to możliwe.

W roku 2021 przybyło w Polsce ponad 70 tyś. sztuk broni. Dynamika w latach poprzednich była na stałym poziomie i wynosiła około 40 tyś. rocznie. Rok 2022 może być pod tym względem rekordowy.

Jak podaje Policja w Polsce przybywało około 10 tyś. pozwoleń na broń rocznie. W rekordowym roku 2021 (Aniu dziękuję za zwrócenie uwagi na nasz błąd – buło 2022)  była to prawię 18 tyś. Aktualnie Polacy posiadają ponad 250 tyś. pozwoleń na broń. Na jedno pozwolenie można posiadać kilka a nawet kilkadziesiąt sztuk broni.

Kurs na prawo jazdy kat. C składający się z teorii i praktyki kończy się egzaminem. Całość trwa w praktyce około 3 miesięcy. Koszt kursu to około 2 400 zł.

Droga do zdobycia pozwolenia na broń może potrwać około 3-4 miesięcy. Organizowane kursy przygotowawcze teoretyczne i praktyczne to koszt około 700-800 zł. Nie koniecznie trzeba uczestniczyć w kursie, można uczyć się w domu. Formalności są podobne do tych związanych z uzyskaniem prawa jazdy. Zamiast odpowiednich komórek w Starostwie Powiatowym większość spraw należy załatwić w Wydziałach Postępowań Administracyjnych odpowiednich Komend Wojewódzkich Policji. Zakres badań lekarskich jest podobny.

Najszybciej można uzyskać pozwolenie na broń do celów sportowych lub kolekcjonerskich. Dużo dłużej trwa uzyskanie pozwolenia na broń do celów łowieckich. Koła łowieckie są niestety hermetyczne a procedura jest kosztowna, czasochłonna i skomplikowana. To zdecydowanie droga dla wytrwałych pasjonatów łowiectwa. Wspomnę też o pozwoleniu na broń do ochrony osobistej. Ten sposób, ze względu na skomplikowaną materię wymienię tylko z kronikarskiego obowiązku. Pokazuję tu alternatywy. Każdy może wybrać swoją drogę.

Jeśli macie jakieś pytania wyjaśni to Wam film instruktażowy, który nagraliśmy jakiś czas temu z Jarkiem Cieślikiem ze strzelnicy LCS w Lublinie. Jeśli będziecie mieli pytania co do procedury, czy kursów to zapraszam do kontaktu TUTAJ.

Dokumenty do pobrania TUTAJ

 

 

 

Przeczytaj także

Reklama

News