wtorek, 18 czerwca, 2024

Nie każdy but sportowy to ADIDAS, bo ADIDAS jest tylko jeden

Share

 

Wielu z Was, którzy czytają ten tekst pewnie pamięta te czasy kiedy Mama mówiła: „weź adidasy, bo masz dzisiaj WF”. Oczywiście miała na myśli buty sportowe, bo może 2 % z Was miało adidasy, które można było kupić za dewizy tylko w Pewex’sie. Utarło się, że buty z oryginalnym znaczkiem były i dalej są synonimem jakości. Dlaczego o tym piszemy? Ano dlatego, żeby uporządkować od początku PRS Poland Series.

Na początku pragniemy Wam wyjaśnić czym tak naprawdę jest PRS. Jest to sport strzelecki oparty na precyzyjnych karabinach dalekiego zasięgu, wywodzący się ze strzelania praktycznego. Mecze są próbą znalezienia równowagi między szybkością a precyzją, a cele mogą mieć zarówno znaną (KD), jak i nieznaną odległość (UKD). Odległości strzelania mogą wahać się od 10 do 1200 metrów, dlatego zawodnik musi dobrze znać balistykę swojej broni palnej. Główny nacisk kładziony jest na strzelanie z dużej odległości, a zawody zwykle składają się z kilku do kilkunastu torów. Każdy tor ma zwykle ustalony maksymalny czas 90s (par-time), a strzelec otrzymuje punkty w zależności od tego, ile celów uda mu się trafić w określonym czasie. Prezentowane cele są zwykle stosunkowo małe i wykonane ze stali hardoxowej. Brzmi znajomo, prawda? Wielu zaraz krzyknie: Ej nic nowego, przecież Polacy nie gęsi i mamy nad Wisłą Mykitę!

Tak, zgadza się, macie rację, ale w tym tekście chcemy wyjaśnić te drobne subtelne różnice między „PRS” a „Tactical Marksman”, czym właśnie są zawody typu Mykita.
Wszystkie” PRS-y” ogólnie wywodzą się z wojskowego strzelania praktycznego, które z upływem czasu ewoluowały w różnych kierunkach. I tak oto powstała w naszym kraju Mykita która w swoich założeniach jest militarna, często wymagająca wysiłku fizycznego podczas wykonywania przebiegu i niewiele różni się od wojskowych prekursorów. Chłopaki robią od lat super robotę i chwała wieczna im za to! Jest jeszcze szereg innych zawodów, które ocierają się o PRS, ale w istocie nimi nie są.

Jak już napisaliśmy wcześniej, PRS SERIES jest profesjonalną ligą o charakterze sportowym. Słowem kluczowym jest tu charakter sportowy. W PRS SERIES trudno znaleźć chłopaków z multi-cam, ba jest to nawet zabronione w regulaminie. Tu jest wręcz rekomendowane jest ubieranie odzieży sportowej oddychającej lub jak kto woli „dżinsów i koszuli”. Następną istotną różnicą jest wyodrębnienie poszczególnych klas sprzętowych i faktorów używanej amunicji.

Kolejnym aspektem sportowym jest bardzo szczegółowy regulamin, który opisuje przebieg torów oraz punktację, który ułatwia w klarowny sposób zliczenie punktów. Jeśli chcecie poznać wszystkie niuanse, to tu możecie poczytać, jak wygląda oficjalny i jedyny regulamin PRS SERIES POLAND (link) zatwierdzony przez centrale w USA.

PRS POLAND SERIES w osobie prawnej Instytutu Bezpieczeństwa i Obrony Narodowej IBION, stało się stało się jedynym prawnym właścicielem wyłącznych praw organizowania ligi PRS oraz używania określenia PRS w Polsce. Dlaczego o tym piszemy? Ano dlatego, że w ostatnim czasie obserwujemy wysyp wszelkiej maści postów, że ktoś organizuje PRS liga zachodnia, PRS zawody o ostry cień mgły czy też szkolenia PRS. I tu nawiązujemy do pierwszego akapitu, że nie każdy PRS to PRS SERIES, jak nie każde buty sportowe to Adidasy. A PRS-owe zmagania nazywamy meczami, jak na prawdziwą ligę przystało😊
Zatem zwracamy Waszą uwagę na to czym jest PRS POLAND SERIES i jak jest umocowany prawnie (Adidas jest tylko jeden). A co za tym idzie , prosimy o zaprzestanie używania tej nazwy i skrótu w swoim szeroko rozumianym swoim marketingu klubowym lub szkoleniowym.

Można wykazać się kreatywnością i określać tego typu rodzaj strzelectwa jako np. Strzelectwo Praktyczne, i identyfikować jako szkolenia czy tez zawody według zasad/regulaminu PRS Poland Series. Pozwoli to zawodnikom zainteresowanym w rozwijaniu swoich umiejętności strzeleckich na szybkie zidentyfikowanie zawodów czy tez szkoleń, które są certyfikowane przez PRS Poland Series i dają im punkty PRS,owe pozycjonujące w rankingu rocznym serii.

Zgodnie z umową z właścicielem marki Precision Rifle Series USA, której licencją się posługujemy, obowiązkiem władz PRS POLAND Series jest, ochrona tego znaku i dbanie o jego wizerunek. Dlatego apelujemy, żeby nie nadużywać tej nazwy w miejscach nie autoryzowanych, jak sugerujemy wyżej.
Jednocześnie wiedząc jak ten sport jest atrakcyjny i jak szybko rozwija się na świecie zapraszamy do współpracy kuby sportowe, chcące przystąpić oficjalnie do naszej ligi sportowej.
Używaj ADIDAS’ów zamiast ADIBASÓW 😊

Z końcem lutego 2023 zostanie uruchomiona stronna www.prspoland.pl, na której będą zamieszczane oficjalne informacje o klubach oraz strzelnicach biorących udział w organizacji PRS POLAND SERIES. Będzie wykaz firm szkoleniowych posiadających certyfikat i umiejętności do prowadzenia szkoleń PRS. Będzie to również centrum wiedzy o PRS, zawierające wyniki meczy, rankingi roczne, daty startów w całej Europie i linki do rejestracji dla zawodników.

Nasza liga zebrała imponującą listę sponsorów z nagrodami o wartości przekraczającej 150.000 złotych, co jest dowodem iż będzie się działo. Nasza praca ukierunkowana jest na rzecz rozwoju strzelców nie tylko w Polsce, ale również w Europie. Jesteśmy w lidze europejskiej The Central European PRS Series i w nadchodzącym roku będzie miało miejsce ponad 20 meczy, z czego 9 w Polsce.
Bardzo zależy nam na rozwoju tego pięknego sportu i jeśli chcesz do nas dołączyć bierz udział w zawodach rankingowych, a jeżeli jesteś klubem/organizatorem zrób to w sposób jasny i klarowny, kontaktując się z nami, unikając straty czasu.
Wszelkie oficjalne mecze rankingowe oraz nie rankingowe PRS Poland Series, są oznaczane tym kolorowym logiem


Natomiast jeżeli chcesz zrobić zawody według naszego regulaminu, zgłoś się do nas, wtedy otrzymasz od nas takie logo.


Wówczas strzelcy będą mogli szybko odróżnić zawody klubów, które próbują/zaczynają strzelać PRS, od meczy już realizowanych przez profesjonalne ekipy. To bardzo uporządkuje nasz strzelecki ogródek.
Z czasem jeżeli nowy organizator nabierze doświadczenia, w każdej chwili będzie mógł podpisać umowę z PRS Poland Series i realizować pełnoprawne mecze w ramach ligi.
Śmiało pisz na mail info@prspoland.pl z Twoją propozycją współpracy, a my gwarantujemy, że dostaniesz od nas wsparcie, niezbędną pomoc oraz zasady współpracy.
Pamiętaj, wszystko inne jest „ADIBASEM” i jest tylko produktem imitującym prawdziwy i jedyny PRS POLAND SERIES.
Śledź nasze profile na Facebooku oraz na Instagramie.
Oto linki do oficjalnych profili.
https://www.facebook.com/PrecisionRifileSeriesPoland
https://www.instagram.com/prs_poland_series/
Zapraszamy do działania i współpracy
PRS SERIES POLAND

Awatar użytkownika
Maciej Stasiakhttp://storms.pl
Pasjonat strzelectwa, survivalu , sportów ekstremalnych, instruktor strzelectwa sportowego. Jego specjalizacją jest strzelectwo długodystansowe oraz sportowe. Od 16 lat pracuje w biznesie, obecnie zarządza regionalnym oddziałem globalnej firmy na terenie Europy środkowo -wschodniej. Jest współtwórcą firmy szkoleniowej STORMS.

Przeczytaj także

Reklama

News