poniedziałek, 15 lipca, 2024

Mistrzowskie starty Polaków w Chorwacji

Share

 

Po dwa razy złoto, srebro i brąz – 6 medali na 9 konkurencji. To bilans startów Polaków na Mistrzostwach Europy w karabinie na 300 metrów, rozegranych w Zagrzebiu (Chorwacja). Tomasz Bartnik, zawodnik CWKS Legii Warszawa, jest mistrzem Europy. Ale po piętach mu depcze Karolina Kowalczyk, która z mistrzostw przywiozła złoto, srebro i brąz. 

Tomasz Bartnik nie zawiódł

Znakomity start Tomasza Bartnika w pierwszej rozegranej na mistrzostwach konkurencji otworzył medalową stawkę polskiej reprezentacji. Zdobył złoto w strzelaniu z karabinu standard na 300 m z trzech postaw (3×20 strzałów) w kategorii open.

– To jest jedna z moich ulubionych konkurencji nieolimpijskich, także oczekiwania były dosyć duże. Skończyło się w najlepszy z możliwych sposób, ale dawno się tak nie namęczyłem na starcie – podsumowuje Tomasz Bartnik. – Być może przez zmianę klimatu. W Polsce też jest gorąco, ale… nie aż tak. Do tego było deszczowo i niesamowicie duszno. I właśnie w takich sytuacjach kluczowa staje się psychika.

Tomasz Bartnik uzyskał 587 pkt., co dało mu tytuł mistrzowski. O włos… bo wicemistrza wyprzedził o jeden punkt. Srebro zdobył Barnhard Pickl (Austria), a brąz Silvia Guignard (Szwajcaria).

Tomasz Bartnik na swoim koncie ma również srebro i tytuł wicemistrza Europy w konkurencji karabin dowolny 3 postawy na 300 metrów. Trzeci medal zawodnik CWKS Legii Warszawa wywalczył już drużynowo. Bartnik wspólnie z klubowym kolegą Robertem Kraskowskim oraz Maciejem Kowalewiczem z Gwardii Olsztyn zdobyli III miejsce w karabinie 3 postawy na dystansie 300 m. Pokonali dość wysoko, bo wynikiem 16:10, zespół z Finlandii.

Trzecie miejsce dla Pań

Dobry drużynowy start mają za sobą również Sylwia Bogacka (ZKS Gwardia Zielona Góra), Karolina Kowalczyk (WKS Śląsk Wrocław), Paula Wrońska (Lider Lębork). W konkurencji karabin 3 postawy zdobyły brąz, pokonując w meczu o III miejsce drużynę Estonii.

596 punktów 

Karolina Kowalczyk zdecydowanie zdominowała ostatnie konkurencje mistrzostw. Zdobyła srebrny medal w karabinie dowolnym leżąc na dystansie 300 m (wynikiem 595 pkt.). A ostatecznie swoją znakomitą formę potwierdziła, zdobywając złoto w mixie z Danielem Romańczykiem (mistrzem świata w strzelectwie sportowym, Klub Strzelecki AGAT) w konkurencji karabin dowolny leżąc 300 m. Polski mix wygrał mecz o złoto wynikiem 17:9, byli zdecydowanie lepsi od szwajcarskiego duetu.

Galeria Mistrzostwa Europy karabin 300 m.

Fot. PZSS

– To strzelanie to jest taka “rozpędówka” przed strzeleckimi Mistrzostwami Europy, które w pierwszej połowie września będą rozgrywane we Wrocławiu. To wtedy ruszą pierwsze kwalifikacje olimpijskie – podsumowuje Andrzej Kijowski, były wieloletni trener kadry narodowej, a obecnie prezes Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego. – Mamy przed sobą też inne starty w Mistrzostwach Świata. Także przed nami teraz rzeczy najważniejsze.

 

Przeczytaj także

Reklama

News