niedziela, 19 maja, 2024

Kahles 624i zerowanie i reset

Share

Powtarzają się pytania dotyczące ustawień zera, zero stopu w lunecie z tematu tego artykułu. Dlatego postanowiliśmy opisać poszczególne procedury.

Egzemplarz, który regulowaliśmy to Kahles 624i 6-24×56.

Zerowanie

Zerowanie to prosta czynność , która polega na ustawienia “zera” na bębnie elewacji po prawidłowym przystrzeleniu broni. Czynność wymaga odkręcenia dwóch śrub imbusowych i wyregulowaniu bębna. Przy okazji, jeśli jest to konieczne można wyregulować “zero stop” przekręcając bęben w odpowiednim kierunku. Piszę w odpowiednim, gdyż luneta może być CW i CCW, czyli aby uzyskać wyższą elewację kręcimy odpowiednio zgodnie z ruchem wskazówek zegara lub przeciwnie do jego ruchu. Ito by było na tyle.

Schody zaczynają się w przypadku zmiany amunicji lub zamontowaniu lunety na innym karabinie na przykład ze skosem na szynie czy montażu. Wtedy żeby poprawnie wyregulować lunetę należy przeprowadzić procedurę resetowania bębna elewacji.

Resetowanie wieżyczki elewacji do warunków fabrycznych w celu przywrócenia pełnego zakresu regulacji elewacji dla lunety Kahles K624i.

Kiedy KAHLES K624i jest fabrycznie ustawiony w środkowym zakresie elewacji. Celownik jest wyśrodkowany przy pełnym obrocie wieżyczki elewacji na 25 MIL lub 86 MOA regulacji. W systemie MIL tarcza elewacji jest ustawiona gdzieś w pobliżu 12 MIL w pierwszym lub dolnym obrocie. W modelu K624i MOA tarcza elewacji jest ustawiona w okolicach 43 MOA.
Po wyzerowaniu K624i do określonej wymaganej wartości można ograniczyć teraz ruch
celownika w dół do zera. Wieżyczka będzie się teraz przesuwać od zera w kierunku UP. Wszystkie czynności regulacyjne polegają na poluzowaniu śrub imbusowych o 1,5 obrotu.
Przywracanie ustawień fabrycznych do pełnego zakresu regulacji.

 1. Obróć pokrętło ELEWACJI maksymalnie do góry, aż do mechanicznego ogranicznika lub końca ruchu.

 2. Poluzuj 2 śruby w górnej części wieżyczki za pomocą klucza imbusowego o 1-3 obrotu (nie wykręcaj śrub), wieżyczka obraca się bez kliknięć.

 3. Teraz obróć wieżyczkę w kierunku UP, aż się zatrzyma (to będzie tuż za
  znakiem 26 MIL na wieży MIL lub tuż za 88 na wieży MOA).

 4. W tym momencie dokręć 2 śruby na górze wieżyczki za pomocą klucza imbusowego, z momentem nie większym niż 0,9 Nm, tak aby wieżyczka kliknęła po obróceniu.

 5. Teraz obróć wieżyczkę w kierunku DOWN, aż się zatrzyma (wieżyczka powinna wtedy klikać).

 6. Ponownie poluzuj 2 śruby (1-3 obroty) na górze wieżyczki, aby wieżyczka obracała się bez kliknięć.

 7. Teraz obróć wieżyczkę w kierunku DOWN, aż się zatrzyma.

 8. Tutaj dokręć 2 śruby na górze wieży za pomocą klucza imbusowego.

 9. Wyłączyłeś już wcześniej ustawioną funkcję Zero Stop.

Przywrócono pełny zakres regulacji elewacji.

Tekst został pierwotnie wyemitowany 4.04.2020 na portalstrzelecki.pl

Przeczytaj także

Reklama

News