sobota, 20 kwietnia, 2024

Counter-Terrorist Challenge

Share

 

Łukasz Wnęk jest emerytowanym operatorem Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Gdańsku, obecnie prowadzi Klub Strzelecki Ares Games i organizuje zawody taktyczne o charakterze kontrterrorystycznym Counter-Terrorist Challenge, Poland 2023 jest to już II edycja i zawody taktyczne Special Robotics Challenge Bunt Maszyn – I edycja.

Zawody Counter – Terrorist Challenge, Poland 2023 przeznaczone dla jednostek specjalnych wojska i policji jak również dla cywilnych operatorów. Zmagania mają na celu wyłonienie najlepsze sekcji bojowej. Integracja środowiska operatorów pododdziałów kontrterrorystycznych Policji i Wojskowych jednostek specjalnych. Kształtowanie pozytywnego wizerunku Policji w społeczeństwie oraz zachęcanie do wstąpienia do elitarnych służb wojska i policji.

PS: Skąd pomysł na tego typu zawody i czego mogą się spodziewać uczestnicy?

ŁW: Postawiłem na zmagania, których nie ma w Polsce i Europie czyli działania w sekcjach czteroosobowych i wykonywanie działań bojowych zbliżonych do tych, które wykonują na co dzień Samodzielne Pododdziały Kontrterrorystyczne Policji. Mamy tu do czynienia z działaniami realizacyjnymi czyli zatrzymania groźnych przestępców. Podczas zawodów CTCP uczestnicy dokonują zatrzymania w domu , pojeździe i na otwartym terenie. Działania ratunkowe czyli odbijanie zakładników w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu i użyciu amunicji treningowej UTM. Działania wysokościowe, zjazdy na linie desantowej. Prawdopodobnie będą działania wysokościowe w specjalnie przygotowanej hali, w której na co dzień trenują wysokościowcy z firmy GoRopes – przygotowują oni i wydają zaświadczenia do pracy na wysokościach, pracy na platformach wiertniczych i ogromnych wiatrakach.

Prawdopodobnie będą również działania morskie i zatrzymanie terrorystów na statku. Oczywiście strzelanie, będą to typowe i bardzo trudne zadania do wykonania. Sprawdzana jest szybkość reakcji dobycia broni palnej i oddania strzałów, szybkość wymiany magazynka, szybkość przejścia z broni głównej na zapasową i odwrotnie. Strzelanie z różnych postaw nienaturalnych. Nadmieniam, iż sędzią głównym zajmującym się strzelaniem bojowym będzie Pan Adam Morawski trener i sędzia klasy państwowej strzelectwa sportowego.

PS:Jakie osoby mogą wziąć udział w zawodach, czy jest wymagane specjalne przygotowanie? 

ŁW: By móc wziąć udział w zmaganiach trzeba wykazać się świetną kondycją fizyczną i psychiczną. Będzie bieg na 3 km i cross fit, wszystko obarczone reżimem czasowym. Oczywiście będzie jeszcze konkurencja subtelnie urozmaicona ale to dopiero podczas zawodów nie chcę zdradzać zadania sprawdzającego odporność psychiczną.

PS: Wspomniałeś o zawodach Robotics Challenge, możesz powiedzieć coś więcej? 

ŁW: Zawody Special Robotics Challenge Bunt Maszyn to zmagania taktyczne. Walka z robotami. Również pierwsze tego typu zawody gdzie w końcu cele się poruszają i to nadaje realności, prawdziwości sytuacji.
Celem zawodów jest nabycie umiejętności pracy z ruchomymi celami Robotics Target System. Działania w trudnych warunkach. Ćwiczenie sztuki szybkiej analizy i błyskawicznego podjęcia odpowiedniej decyzji.
Zmagania będą składały się z 12 etapów

I etap – prolegomena
II etap – działania taktyczne
III etap – scenariusze bojowe

Każdy etap składa się z 4 różnych działań bojowych.
Minimum to 12 sytuacji, które będzie trzeba rozwiązać w jak najbardziej optymalny i bezpieczny sposób dla siebie jak i innych w otoczeniu.

Zmagania w formie ligi bojowej. Działamy w kilku miejscach w Polsce. Na początek Warszawa strzelnica FSO i Gdynia strzelnica Ośrodka Szkoleniowo Edukacyjnego Playground.

Nowa forma nagród:

Z każdej edycji zawodów w każdych regionach Polski 30 % nagród zostaje przekazana do Wielkiego Finału o tytuł Mistrza

W tej formie zawodów działamy już jednoosobowo i próbujemy obalić reżim maszyn, które przejęły kontrolę nad światem. Jesteśmy ostatnią deską ratunku dla świata. Musimy zmierzyć się z siłą przewyższającą Nas pod każdym względem dlatego będziemy potrzebować odwagi, siły i wytrzymałości jak również precyzyjnych strzelań i rozwiązywania sytuacji błyskawicznie. Podejmowanie szybkich i trafnych decyzji to będzie chleb powszedni.

Przeczytaj także

Reklama

News