sobota, 20 kwietnia, 2024

Taktyczny StrykerHD – Delta Optical

Share

Strzelanie taktyczne a strzelanie do papierowych tarcz. Jak powinniśmy się przygotować do tych dwóch rodzajów strzelania? Po pierwsze to odpowiednia luneta o określonych parametrach.Taka, której można używać do strzelectwa tarczowego, ale trzeba godzić się na pewne kompromisy. Na przykładzie Lunety DO StrykerHD 4,5-30×56 LRD-1T postaram się przeanalizować jej zastosowanie do strzelań taktycznych na długich i średnich dystansach.

Strzelanie taktyczne

Tu liczy się technika, czyli umiejętności strzelania: szybkość dobywania broni, celność i utrzymanie prawidłowej postawy strzeleckiej. Niezbędne są również zdolności taktyczne, takie jak szybkie lokalizowanie celu, strzelanie w ruchu a także zza przeszkód używając technik np. canting. Na zawodach tego typu symulowane są warunki pola walki. Cele są zlokalizowane najczęściej na nieznanych odległościach. Czasami trzeba je ostrzelać w zadanej sekwencji. Czas na wykonanie zadania jest z reguły ograniczony.

Dzisiaj skupimy się na przyrządach optycznych, głównie chodzi o lunetę, ale nie tylko.

Dobrze gdy luneta posiada odpowiednie szkła, które zapewnią odpowiednią widoczność celu w trudnych warunkach oświetleniowych.

Siatka celownicza w pierwszym planie.

Moja luneta posiada siatkę celowniczą w pierwszym planie (FFP). Oznacza to, że wraz ze zmianą powiększenia siatka celownicza zachowuje swoje proporcje. Pozwala to na mierzenie wielkości celu a pośrednio mierzenie odległości do celu niezależnie od wielkości powiększenia. Dla porządku należy wspomnieć o drugim typie siatki, czyli siatki celowniczej w drugim planie (SFP). W tym przypadku siatka pozostaje niezmienna w zależności od powiększenia a pomiaru celu można dokonać na powiększeniu mierniczym.

Siatka LRD-1T to typowa siatka do zastosowań taktycznych pozwala dokonywać bardzo dokładnych pomiarów. Poza tym wprowadzanie poprawek na siatce jest bardzo łatwe i intuicyjne. Łatwo jest określić nie tylko potrzebną elewację ale i konieczne poprawki na wiatr. Miałem okazję do sprawdzenia tej siatki w warunkach zawodów. To było moje pierwsze strzelanie z tej lunety. Poniżej przedstawiam tabelę odległości do celów i błędów pomiarowych na torze nr 9 Finnsniper 2019.

Kilka przykładów zastosowania siatki do pomiarów celów o wymiarach 45×100 cm.

Cel na dystansie ~1 267 m

Cel na dystansie ~650 m

 

Cel na dystansie ~410 m

Zero lock

Zero lock to nic innego jak blokada zerowego ustawienia bębna elewacji. Blokada jest bardzo prosta, ale jakże przydatna szczególnie dla strzelców taktycznych. Po każdym torze gdzie czasami kilka razy zmieniamy elewację można bardzo szybko powrócić do ustawienia bazowego. Można to robić bez spoglądania na wieżyczkę także w całkowitej ciemności.

 

rbt

Zakres regulacji siatki celowniczej (krzyża)

W pionie jest to 30 MIL a w poziomie 15 MIL. Jeden obrót bębna to 10 MIL przy założeniu, że jeden klik to 0,1 MIL daje nam to 100 klików. Większość strzelców stosuje montaże lub szyny montażowe “ze skosem” czyli takie gdzie już na początku osiągamy określone przewyższenie. 20 lub 30 MOA. Należy to wziąć pod uwagę przy zerowaniu lunety odejmując odpowiednią wartość od wskazań bębna elewacji. Zastosowanie szyny lub montażu  ze skosem w zupełności wystarczy żeby nie zabrakło nam regulacji wysokości nawet na granicznych dystansach większości popularnych kalibrów.

Po oddaniu strzałów próbnych należy wyzerować lunetę. Robi się to najczęściej na odległości 100 m. Posiadany przeze mnie egzemplarz można wyzerować bez dodatkowych narzędzi. Wystarczy odkręcić element ustalający położenie bębnów.

Zakres powiększenia

Luneta posiada zmienną krotność powiększenia, są to wartości pomiędzy 4,5 – 30. W zależności od warunków pogodowych czy wymagań konkretnego zadania można bez problemu dostosować powiększenie.

Podświetlenie siatki celowniczej

Bardzo przydatną rzeczą jest podświetlenie siatki celowniczej. Tu akurat mamy do czynienia z czerwonym podświetleniem centralnych elementów siatki celowniczej (krzyż i kropka). Ma to zastosowanie podczas strzelania w nocy, gdzie cel lub jego kontury są słabo widoczne,  a tło jest czarne. Podświetlenie pozwala na precyzyjne ulokowanie elementów celowniczych w celu. Regulacja siły podświetlenia jest płynna od 1 do 11. Pomiędzy tymi wartościami są ulokowane zera.

Ergonomia użytkowania

Pomimo tego, że przez długi czas użytkowałem inną lunetę łatwo przyzwyczaiłem się do obsługi Strykera HD. To dzięki intuicyjnemu umieszczeniu wszystkich elementów potrzebnych do regulacji lunety.  Zarówno w rękawiczkach jak i bez nich kliki są zdecydowanie wyczuwalne i dokładne. Łatwo blokuje się nastawy. Pomimo tego, że paralaksa i podświetlenie są umieszczone na jednej osi nie myliłem się przy ich regulacji.

Zastosowany montaż (SPUHR) pozwolił mi na proste zamontowanie kolimatora Mini DOT pod kątem 45 st. Użyłem go tylko raz na zawodach. Było to na torze gdzie nagle przy poruszaniu się na torze w szyku na 12 h pojawiły się dwa cele, które należało szybko  ostrzelać. Kolimator był włączony więc postanowiłem z niego skorzystać i udało się.

 

Przeczytaj także

Reklama

News