czwartek, 28 marca, 2024

10 pytań do Mirosława Małka z Legii Warszawa

Share

Mirosław Małek, bardzo doświadczony strzelec, zdobywca wielu medali na Mistrzostwach Polski F-Class. Mirek ustanowił także rekord skupienia 10 strzałów na 0,378 MOA co daje 32,98 mm! Dokonał tego na dystansie 300 m w klasie OPEN. Było to najlepsze skupienie zanotowane podczas tegorocznej edycji MP F-Class.     

                                                                                      

1) Imię i Nazwisko oraz klub lub team?

Mirosław Małek Legia Warszawa

2) Kiedy zaczęła się Twoja przygoda ze strzelectwem?

Do sekcji strzeleckiej Legi Warszawa zapisałem się w 1981 roku. Zacząłem moją przygodę strzelecką trenując pistolet pod okiem trenera Tadeusza Baranowskiego. Jako nastolatek nie miałem sukcesów, więc porzuciłem treningi. Wróciłem do grupy powszechnej sekcji w 1991 roku. Przez 30 lat próbowałem wielu konkurencji strzeleckich, ale najlepsze wyniki miałem zawsze w karabinie.

3) Jakiego używasz sprzętu? Broń, Optyka, Amunicja, akcesoria i dlaczego właśnie takie?

Do strzelań długodystansowych używam przede wszystkim karabinów NC RADO. Po wielu próbach modyfikacji seryjnych karabinów zupełnie przypadkowo zamówiłem pierwszego NC RADO. Pechowo, a może szczęśliwie karabin miał nieodpowiedni dla mnie freebor. Pojechałem więc do Gütersloh do producenta, żeby zrobił freebor, który mi odpowiada. Tak poznałem producenta systemów NC RADO Norberta Shwarze, od którego kupiłem później jeszcze kilka karabinów. Za każdym razem zamawiając kolejny karabin lub lufę odwiedzałem go osobiście. Dzięki tym wizytom dowiedziałem się dużo o broni precyzyjnej i elaboracji.  Karabiny NC RADO cenię sobie za prostotę, precyzję i wytrzymałość. Od zeszłego sezonu strzelam również z karabinu złożonego przez firmę lufy.com.pl. Firmę założył nasz kolega ze strzelnicy Piotr Wilkowski. Nie produkuje on własnych systemów, ale ma w ofercie wiele komponentów renomowanych marek, z których można złożyć porządny karabin. Optymalną dla mnie lunetą jest Nightforce Competition. Dobrze przez nią widać i jest lekka, co ma znaczenie w niektórych klasach sprzętowych. Amunicję do każdego z karabinów robię samodzielnie.

4) Który start na zawodach zapadł Ci najbardziej w pamięci i dlaczego?

Najbardziej zapadł mi w pamięci start w Pucharach Europy w Drawsku Pomorskim w 2019 roku. W trójboju 300, 600, 800 w konkurencji snajper open uzyskałem wynik 296/300.

5) Co najbardziej przyciąga Cię do strzelectwa, a czego nie lubisz w strzelectwie?

W młodości po prostu ciągnęło mnie do broni. Teraz lubię strzelectwo, bo można go uprawiać praktycznie całe życie. Strzelectwo, a szczególnie strzelectwo długodystansowe jest dyscypliną sportu, w której wyniki zależą od wielu czynników poza sprawnością fizyczną. Dlatego sukcesy mogą osiągać zawodnicy w każdym wieku.

6) Kto jest Twoim autorytetem lub idolem w strzelectwie i dlaczego?

Wywodzę się ze strzelectwa sportowego, więc wzorem dla mnie byli moi klubowi trenerzy, a wcześniej zawodnicy np. wspominany wcześniej Tadeusz Baranowski czy dwukrotna mistrzyni świata Eulalia Rolińska, która do dziś szkoli młodzież w Legii.

7) Jakie konkurencje lubisz w strzelectwie długodystansowym?

Najbardziej lubię konkurencje bez strzałów próbnych, najlepiej w konwencji, w której strzelamy trzy dystanse na raz.

8) Jak często trenujesz?

Staram się brać udział w treningu indywidualnym przynajmniej raz przed każdymi zawodami długodystansowymi. Przyjeżdżam zawsze na treningi oficjalne przed zawodami. Biorę udział w zawodach średnio 7 razy rocznie, to razem daje około 20 dni w roku na strzelnicy długiej. Oczywiście kilka razy miesięcznie jestem na strzelnicy 100 lub 300 metrowej w celu sprawdzenia amunicji.

9) Która strzelnica jest Twoją ulubioną i dlaczego?

Najbardziej lubię strzelać w Skarżysku Kamiennej. Ukształtowanie strzelnicy pozwala na strzelanie do tarcz ustawionych na dystansach: 100, 300, 600, 800 metrów jednocześnie.

10) Jeśli nie trenowałbyś strzelectwa to… ?

Jeżeli nie strzelectwo, to na pewno jakaś dyscyplina sportu, która wymaga wiedzy technicznej np. sporty motorowe.

Dziękuję za rozmowę.

Zapraszamy do komentowania pod artykułem.

 

Darek Topyła
Darek Topyłahttps://portalstrzelecki.pl
Redaktor naczelny Portalu Strzeleckiego. Pomysłodawca i założyciel serwisu internetowego portalstrzelecki.pl, strzelec sportowy, dalekodystansowy, myśliwy. Instruktor strzelectwa sportowego, sędzia PZSS kl. III. Sędzia i instruktor strzelectwa myśliwskiego. Autor rozwiązań informatycznych dla organizatorów zawodów strzeleckich. Pomysłodawca aplikacji webowej shooterstats.pl.

Przeczytaj także

Reklama

News