czwartek, 28 marca, 2024

Reaktywne cele Mets

Share

Przedmiot testu: Reaktywny cel strefowy METS

Cele są produkowane przez firmę Mets Sp. z o.o.

Zestaw testowy.
Testowany zestaw to cel reaktywny posiadający pięć niezależnych stref. Średnica celu wynosi 40 cm. Wykonany jest z blachy Hardox 500. Jak tłumaczyli konstruktorzy to zabieg specjalny, choć większość z Was zapyta, dlaczego np. nie 600? Chodzi o to, w jaki sposób cel “przyjmuje” pocisk. Każdy z elementów jest zamocowany na specjalnych łożyskach, które zapewniają precyzję ruchu i odpowiednie wychylenie trafionego elementu.

Cel posiada opisane warunki bezpieczeństwa potrzebne do bezpiecznego użytkowania.

Cel tego typu pozwala w prosty sposób zaobserwować miejsce trafienia. Jest to szczególnie ważne w określeniu poprawki na wiatr.
Do celu jest dołączony specjalny wózek, który ułatwia jego przemieszczanie na osi strzeleckiej.

Strzelanie było poprzedzone odprawą, przypomnieniem zasad bezpieczeństwa a także informacją o zasadach przeprowadzenia testu.

Pierwszy został ostrzelany cel na dystansie 500 m. Ze względu na niewielki wiatr nie mogliśmy testować poprawek strzelając na “zero”, ponieważ wiatr nie miał przy większości kalibrów wpływu na tor lotu pocisku. W takiej sytuacji cel najczęściej obrywał w sam środek.
Wymiar celu to 40 cm, maksymalna poprawka na wiatr to 0,2 Mil czyli 10 cm. Za to można było poćwiczyć strzelanie w poszczególne ćwiartki.
Możecie zapytać, czy kulka nie przeleci pomiędzy sąsiadującymi elementami? Przeleci, może .223 da radę, może nie.

Podobnie było z celem na dystansie 400 m.

Cele zachowywały się przewidywalnie. Wyniki testu pozwolą producentowi na wprowadzenie ewentualnych poprawek i korekt w finalnym produkcie.
Oprócz celów przygotowanych dla strzelców cywilnych Mets projektuje cele w postaci figur bojowych dla strzelców wojskowych.

Przemysław Wójtowicz i Jarosław Walczuk z TeamGrey Accuracy, którzy będą odpowiedzialni za rozwój i dystrybucję tych gongów w Polsce i Europie, sprawnie poprowadzili strzelanie.

Warunki testu.
Strzelnica: Bellona, Marynino
Temperatura: 14 °C
Ciśnienie: 1020 hPa
Wilgotność: 75%
Wiatr: z godziny 2, 1-2 m/s
Warunki świetlne: czyste niebo, światło z godziny 6
Kalibry wykorzystane do testu: 5,56, 6,5 Creedmore, 6,5×55 SE, 308W, 300 WM, .338 LM
Dystans: 500 m i 400 m

Przeczytaj także

Reklama

News