czwartek, 28 marca, 2024

Mistrzostwa Europy w strzelectwie sportowym we Wrocławiu

Share

W najbliższych dniach, dniach zwariowanych dla całego świata pragniemy przypomnieć najważniejsze zawody z poprzedniego miesiąca. We Wrocławiu byliśmy świadkami święta strzelectwa sportowego. Stolica Dolnego Śląska była gospodarzem pneumatycznych Mistrzostw Europy.

Mistrzostwa odbywały się od 23.02 do 02.03. 2020 roku. Ostatni raz takie widowisko sportowe Polska miała zaszczyt organizować w 1997 roku w Warszawie na terenie Wojskowej Akademii Technicznej. Tym razem areną naszych zmagań była Hala Stulecia oraz przyległy budynek Wrocławskiego Centrum Konferencyjnego. Lokalizacja zawodów była istnym strzałem w dziesiątkę. Strzelnica główna prezentowała się przepięknie, 90 stanowisk z tarczami elektronicznymi marki SIUS robiło duże wrażenie. Natomiast hala finałowa nie była tylko sportowym zwieńczeniem zmagań sportowych, wizualnie była tzw. „wisienką na torcie”. Renata Mauer Różańska po zastanowieniu powiedziała, że ładniej położoną strzelnicą podczas Mistrzostw Europy była tylko ta mieszcząca się nad brzegiem morza w Deauville, w północnej Francji. Od aspektów estetycznych znacznie ważniejsze są aspekty organizacyjne a nade wszystko ważny jest poziom rywalizacji sportowej. Większość sportowców wypowiadała się o organizacji w samych superlatywach. Organizatorzy zadbali o każdy aspekt funkcjonowania na strzelnicy, w tym również o higienę. Na każdym kroku stały dezynfektory. Widoczna była również armia wolontariuszy, którzy byli pomocni w kwestiach funkcjonowania na hali.

Poziom sportowy mistrzostw można zaliczyć jako wysoki. Ustanowiono 3 rekordy świata oraz 12 rekordów Europy. Rywalizacja w finałach była bardzo wyrównana i często  o tym kto okazał się mistrzem decydowały dziesiętne części punktu. Najlepiej wypadła reprezentacja Federacji Rosyjskiej. Rosyjscy strzelcy zajęli pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej zdobywając 29 medali, druga była reprezentacja Ukrainy z dorobkiem 17 medali, a trzecie miejsce wywalczyli Szwedzi ostatecznie wygrywając 8 medali. Te liczby pokazują, jak silnymi reprezentacjami dysponuje Rosja i Ukraina. Polska zajęła 7 miejsce mając na koncie 5 medali.

Złoty medal dla Polski zdobyła Aleksandra Szutko w Kpn 60 Juniorek. Po bardzo emocjonującej walce pokonała Francuzkę Bordet Jade, trzecie miejsce zajęła Węgierka Maszaros Eszter. Należy również zaznaczyć, że Polki wygrały brązowy medal drużynowo. W składzie Grzybowska Julia (Legia Warszawa), Piotrowska Julia (Śląsk Wrocław) oraz wspomniana Szutko (Kaliber Białystok) pokonały w meczu o brązowy medal reprezentantki Ukrainy wynikiem 17:15.

Kolejny medal dla naszej reprezentacji zdobył multimedalista w Ruchomej Tarczy Łukasz Czapla vel Goldi. Tym razem stanął na najniższym stopniu podium, jednocześnie dokładając kolejny medal do swojej kolekcji.

Następne medale nasi reprezentanci zdobywali już drużynowo. Brązowy medal w Kpn Kobiet zdobyła drużyna w składzie: Stankiewicz Aneta (Zawisza Bydgoszcz), Kochańska Natalia (Gwardia Zielona Góra), Nagay Agnieszka (Społem Łódź). Był to niezwykle ekscytujący finał, ze zwrotami akcji, niemniej nasze Panie zachowały zimną krew i ostatecznie pokonały Francuzki z wynikiem 16:8.

Kolejny medal w drużynie wywalczyły również Panie, tym razem w pistolecie. Klaudia Breś (Zawisza Bydgoszcz), Beata Bartków Kwiatkowska (Grunwald Poznań), Joanna Tomala (Flota Gdynia) dzielnie walczyły w meczu o złoto, jednak Serbki okazały się silniejsze i wygrały 12:16. Na tym zakończył się dorobek medalowy Polskiej reprezentacji.

Należy również podkreślić, że nasi reprezentanci walczyli w finałach. W Kpn 60 Kobiet niezwykle dzielnie walczyła Aneta Stankiewicz, strzelając same dziesiątki w finale, jednak to wystarczyło jedynie na 5 miejsce. Tym bardziej szkoda wysokiej formy Polki, gdyż podczas tego finału zawodniczka z 4 miejsca wygrywała przepustkę na Igrzyska Olimpijskie (Quota Place). Anecie zabrakło 0,7 do spełnienia marzenia czyli do uzyskania przepustki na Igrzyska Olimpijskie. Życzymy powodzenia w kolejnych startach. Drużynowo w meczu o brąz walczyli nasi juniorzy w pistolecie pneumatycznym. Skład Wagner Filip (Grunwald Poznań), Chojnowski Gabriel (Kaliber Białystok) oraz Rosa Jakub (Gwardia Zielona Góra) w boju o brązowy medal trafili na doświadczoną reprezentację Włoch. Mecz okazał się jednostronny i zakończył się wynikiem 16:8 dla Włochów.

Podsumowując start Polaków, można go określić jako poprawny. Zaznaczyliśmy swoje miejsce, jednak pozostał mały niedosyt w aspekcie Quota Place oraz indywidualnych medali w konkurencjach olimpijskich.